Atılım Üniversitesi Profıcıency Sınavı Genel Bilgileri Ve Sınav Tarihleri

Atılım Üniversitesi Profıcıency Sınavı Genel Bilgileri Ve Sınav Tarihleri

Atılım Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı her akademik yılın başında, ortasında ve sonunda olmak üzere 3 defa yapılır. Taban başarı notu İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Mütercim Tercümanlık Bölümleri için 100 tam not üzerinden 70, diğer bölümler için 60’dır. Üçüncü kur düzeyini başarı ile tamamlayan öğrenciler kur’u takip eden ilk yeterlik sınavına girerler. Yeterlik sınavında bir kez başarılı olamayan öğrencilerin üniversiteye kayıtlarından itibaren geçecek 2 akademik yıl içerisinde açılacak yeterlik sınavlarına girme hakkı vardır. Yeterlik sınavında başarısız olan öğrencileri bu sınava hazırlamak amacı ile desteklemeli eğitim, kur biçiminde düzenlenir. Bu grup öğrencilerin yapılacak ara sınavlara girmesi, verilecek ödev ve projeleri yapması zorunludur. Ancak bu sınavlarda başarısız olmaları daha evvel kazandıkları yeterlik sınavına girme haklarını engellemez.

ATILIM PROFICIENCY SINAV FORMATI

Atılım Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu hazırlık atlama sınavına PROFICIENCY adı verilmektedir. Atılım Üniversitesi C, B, A ve Pro sınıfı olmak üzere sırasıyla dört ayrı kur bulunmaktadır. Öğrencilerin hazırlık atlama sınavına (PROFICIENCY) girmeye hak kazanabilmeleri için en az A kurunu bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavı: Dil bilgisi (grammar), okuma (reading), yazma (writting), bölümlerinden oluşmaktadır.

100 soruluk, çoktan seçmeli bir sınavdır

 1. READING: 3 okuma metni ve bunlarla ilgili comprehension soruları vardır.
 2. USE OF ENGLISH

»    Irrelevant Sentence

»    Paragraph Completion,

»    Paragraph Formation,

»    Dialague Completion,

»    Closest Meaning

»    Cloze test var

»    20 soru Vocabulary,

»    5 soru word formation

»    5 soru phrasal verb,

»    5 soru sentence completion

»    5 soru rewrite şeklinde.

 

 1. WRITING: Sınavın sonunda da 15 puanlık Essay Writing bölümü var.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com